Najlepsze polskie winnice

Polska powoli staje się krajem winem płynącym. Winnic jest w naszym kraju coraz więcej. Co istotne, produkują naprawdę ciekawe trunki wysokiej jakości. Slogan „Dobre, bo polskie” można z powodzeniem zastosować do produkowanych u nas win. Przedstawiamy krótki przewodnik po najlepszych polskich winnicach.

Miękinia: Winnica Jarówek
Jest największą polską winnicą. Jej właściciele postanowili cały teren obsadzić winoroślą szlachetną vitiss vinifera. Flagowym produktem Winnicy Jarówek jest klasyczny riesling Slinger. Wino charakteryzuje się świeżym jabłkowo mineralnym aromatem z wyczuwalnymi nutami kwiatowymi. Winnica ma w swojej ofercie bardzo ciekawe warsztaty, nie tylko somelierskie i enologiczne, ale również ogrodnicze.

Mierzęcin: Wina z Pałacu Mierzęcin
Do największych winnic należy również Pałac Mierzęcin. Trunki stąd pochodzące są wysoko oceniane przez znawców win. W Mierzęcinie produkowanych jest wiele gatunków win, między innymi rieslingi, chardonnaye, kernlingi, pinot noiry, Rondo oraz Regenty. Każdy koneser win znajdzie tu, zatem coś dla siebie. Jako jedna z nielicznych winnic w Polsce, Pałac Mierzęcin zapewnia swoim produktom długie leżakowanie. W restauracji Destylarnia, która jest częścią pałacu można skosztować wspaniałych dań z odpowiednimi winami

Zabór: Winnica Miłosz
Podstawę produkcji stanowią tutaj stare odmiany winorośli, znane na terenie Zaboru od XVI wieku. Powstają z nich wyjątkowo szlachetne trunki. Jednak właściciele są również otwarci na nowości. Do win najbardziej godnych uwagi należą: wina z Białego Burgunda z cytrusową nutą, aromatyczne wina z odmiany Müller Thurgau oraz niezwykły Zweigelt charakteryzujący się wiśniowo czereśniowym smakiem i subtelnym zapachem papryczki. To prawdziwa duma tego miejsca. Przy okazji szkoleń dotyczących uprawy i produkcji wina można tutaj skosztować przysmaków domowej roboty np. z dziczyzny.

Jasło: Winnica Golesz i Winnica Jasiel
Winnica Golesz jest rozsadnikiem. Jej właściciele, oprócz produkcji win, zajmują się uprawą i sprzedażą sadzonek. Wśród win pochodzących z tej winnicy najbardziej godne uwagi są wina likierowe. W Jaśle znajduje się również rzadko spotykana u nas winnica tarasowa. W gruncie wycięte tu zostały specjalne stopnie, które umożliwiają lepsze nasłonecznienie i dogrzanie winorośli. Jasiel produkuje przede wszystkim wina wytrawne. W jej ofercie znajdują się zarówno wina jednoszczepowe, jak i wieloszczepowe.  Na jej terenie znajdują się także apartamenty dla gości.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 694 574

E-mail: kontakt@oatmealandfigs.pl

Lubisz się zdrowo odżywiać, ale czasem masz też ochotę na coś spoza ścisłej diety? U nas znajdziesz przepisy, które gdy będą wykorzystywane z umiarem nie przeszkodzą w utrzymaniu idealnej sylwetki!